Jdi na obsah Jdi na menu
 


Létající Jana.

Rozhovor s reprezentantkou ČR v bikrosu –BMX na OH 2008 Janou Horákovou.

3. ME BMX – Zwolle, NL - pád v semi,4. ME BMX – Zwolle, NL - 4. místo,5. ME BMX – Fredericia,DK - 4. místo,6. ME BMX – Fredericia, DK - 5. místo.7. ME BMX – Douai, F - 2. místo

8. ME BMX – Douai, F - pád v semi

 

1. SP BMX – Adelaide, AUS - pád v semi,MS BMX – Tayiuan, Čína - 4. místo,3. SP 4X - Fort William, GB - 1. místo,7. SP 4X – Schladming, A - 3. místo

OH BMX – Peking, Čína - 9. místo, MS 4X – Val-di-Sole, I - 2. místo


  1. Bikros je „mladý“ olympijský sport, s relativně krátkou historií. S čeho se váš sport vyvinul?

Bikros vznikl v Kalifornii asi před třiceti lety. Vznikl jako příprava na motokrosové závody. V Československu se první závody začaly jezdit v roce 1984.

  1. Jak je dlouhá závodní dráha?Je délka standardní?

Závodní dráha nemá pevnou délku. Každá dráha je zvláštní délkou, počtem i druhem skoků.  Doporučovaná  délka je 300 až 350 metrů.

  1. Dá se na relativně krátké trati taktizovat?

Záleží na typu trati. Některé dráhy dovolují předjíždění, některé jsou „jednostopé“. Po zavedení nášlapných pedálů, které byly v minulosti hodně diskutovány z hlediska bezpečnosti, tvoří dobrý start podstatnou část výkonu.

  1. Jak probíhá start?

Startuje se z pahorku, z vyvýšené ho místa se startovacím zařízením, které vypustí vždy osm závodníků. Závodníci sledují světelné signály na semaforu, stojí v pedálech, opírají se o rám startovacího zařízení a po zeleném světle čekají na sklopení rámu. Sklopení rámu řídí počítač. Rám se sklopí v průběhu tří sekund. Tento systém vylučuje předčasný „ulitý“ start.

  1. Jak dlouhé jsou skoky.

Záleží na typu trati. Každá trať je originál. Oblíbené prvky jsou dvojskoky, trojskoky, (dvě až tři velké vlny za sebou), lavice, vyskakováky. V cíli jsou oblíbené víceskoky, které mají více variant projetí (přeskočit, projet). Například na OH v Pekingu byl skok dlouhý devět metrů s výškou skoku 2 až 3 metry. Snahou závodníků je, aby skok nebyl příliš vysoký. Během letu se totiž nedá zrychlovat.

  1. Po tak dlouhém a hlavně vysokém skoku musí být dopad poměrně tvrdý.

Závodníci nedopadají na rovinu, ale do svahu terénní vlny, takže se jakoby „sklouznou“ po svahu, obdobně jako skokani na lyžích.

  1. Jaký je postupový klíč.

Nejdříve se jedou kvalifikační jízdy (několik), ze který postupují vždy čtyři nejlepší do čtvrtfinále.(při větším počtu závodníků je postup přes osmifinále) Ze čtvrtfinále postupují čtyři nejlepší do semifinále a opět čtyři nejlepší (2x4) do finále.

  1. Myslím, že o vašem sportu jsme již získali dostatečný přehled. Jak jste se začala závodit?

Táta závodil v motokrosu, bratr jezdil bikros. Jezdila jsem s nimi po závodech. Tak jsem šla v jejich stopách. Začala jsem ve svých sedmi letech.

  1. Co považujete za svůj dosavadní největší úspěch?

Účast na Olympijských hrách.

  1. Jak na vás zapůsobily Olympijské hry v Pekingu?

Jeden veliký zážitek. Vůbec jsem neočekávala, že Olympijské hry na mne udělají takový dojem. Všechno se mně líbilo, úžasná atmosféra, i když jsem měla kolizi a neuspěla jsem tak jak jsem chtěla.

 

Děkuji za rozhovor a přeji dobré starty v příští sezóně.

 

 Joesaman