Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bíle olympiády- díl druhý.

 

 

 

 

 

Hry XIII. zimní olympiády byly po čtyřiceti osmi letech uspořádány opět v Lake Placid, v pohoří indiánského jména Adirondack ve státě New York. Sněhovou situaci zachránili pořadatelé výrobou umělého sněhu, ale zdaleka nezvládli dopravu, která byla předmětem mnoha stížností.. Hry se konaly v nepříznivé politické situaci. Administrativa USA navrhla MOV bojkot LOH v Moskvě. Po bouřlivé diskusi MOV bojkot odmítl. Nebývalého a patrně neočekávaného úspěchu dosáhl Erik Heiden ze USA, skládal olympijský slib, když vyhrál všechny rychlobruslařské závody, od 500m až po 10,000m, vždy novém olympijském rekordu.

„Slalomářský elegán“, švédský sjezdař, Ingemar Stenmark, vyhrál slalom speciál i obří slalom. Lichtenštejnská Hanni Wenzelová se stala dvojnásobnou olympijskou vítězkou, když dosáhla, jako Švéd, stejného  úspěchu v obou slalomových disciplínách a ještě přidala stříbro ve sjezdu.

Irina Rodninova dosáhla třetí zlaté v krasobruslení, když s manželem Zajcevem vyhrála soutěž sportovních párů.

Rekordní individuální medailové zisky se objevily i klasickém lyžování. Nikolaj Zimjatov vybojoval tři zlaté medaile v běhu na lyžích na 30km, 50 km a ve štafetě. Galina Kulakovová zvýšila počet svých medailí ze čtyř olympiád na osm. Ulrich Wehling NDR vyhrál již po třetí sdružený závod.a fenomenální ruský biatlonista Alexandr Tichonov získal jeho čtvrtou zlatou medaili ve štafetách. Nejdramatičtější byl závod mužů v běhu na 15 km. Mezi favority patřili Rusové. Do cíle doběhl ve fantastickém finiši Juha Mieto (po dojezdu se vyčerpáním zhroutil). Poslední startoval Švéd Thomas Wasserberg, který měl přehled o dosažených časech soupeřů. Díky tomu porazil o jednu sekundu Fina Mieta.

Největším radostným překvapení pro Američany bylo neočekávané vítězství US týmu ledního hokeje. Vítězství amerických amatérů a univerzitních hráčů nad "neporazitelnou" sbornou vešlo do zámořské sportovní historiografie jako "Miracle on Ice", tedy zázrak na ledě. Krátce před olympiádou výběr Herba Brookse podlehl sovětskému týmu 3:10 a podle podobného scénáře se měl odehrávat i zápas v Lake Placidu. Sověti vedli po dvou třetinách 3:2 na góly a 30:10 na střely, Američanům, se však povedl doslova zázračný obrat. Po rozhodujícím gólu Mike Eruzioneho slavila celá země. Američané potvrdili výtečnou formu výhrou nad 4:2 nad Finskem a v konečné tabulce skončili o bod před Sověty. Československému mužstvu se nedařilo a skončilo páté. Československá reprezentace skončila na celkovém 5.místě. Malou útěchou mohlo být, že kanadské bodování turnaje ovládli Milan Nový, Peter Šťastný a Jaroslav Pouzar.

Jedinou medailovou radost udělala Květa Jeriová 3. místo na 5 km, kousek k bronzu měla ženská štafeta  4 x 5 km (Palečková, Svobodová, Paulů, Jeriová)

Vytrvalostní biatlon 13. Zdeněk Hák, 22. Petr Zelinka, 42. Josef Skalník Rychlostní biatlon 6. Petr Zelinka, 16. Jaromír Šimůnek, 30. Zdeněk Hák Štafeta – biatlon 11. ČSSR (Skalník, Šimůnek, Zelinka, Hák)