Jdi na obsah Jdi na menu
 


EDWARDS - CONLEY

 KŘESŤAN A  ŠERIF

 David Powell – The Times (GBR)

  Dva muži, stejná disciplína, dvě rozdílné osobnosti. Jonathan Edwards miluje zcela tichý rodinný život a jeho víru, tráví hodně času s manželkou a dvěma dětmi.

Mike Conley, dobře, kde začít? Conley má hodně zájmů, víc než mají atleti zranění. Má černý pás v taekwondu a hnědý pás v bojovém karate. Je zástupcem šerifa v jeho domovině v Arkansasu. Chová plemena psů Rottweiler a Německých ovčáků a pštrosy. Současně miluje basketbal a třikrát vyhrál titul „Foot Locker Slam Fest“. Obchodoval s realitami, ale to vadilo jeho tréninku. Připomíná Mike.

 Conley je světový šampion a olympijský vítěz, který je blízko atletickému vrcholu stejnou dobu jako Carl Lewis a stejně jako on má nenaplněné ambice ve SR. Edwards je atletem, který hrozí posunutím rekordu a oddálením z dosahu Mika.

Edwards vidí svět jako velké místo, než jako doskočiště. Někdy se zaobírá myšlenkou, zda by neměl dělat něco důležitějšího než skákat trojskok.

Minulý rok v Helsinkách na ME byl Edwards nešťastný člověk. Byl rozpolcený v prvém roce jeho profesionální kariéry, začal se sám sobě omlouvat. Cestoval na „okruhu“, ale přál si být na severovýchodu Anglie s jeho rodinou. Někdy si říkal: „Skáču pro obživu. (Jsem profík) Dělám něco užitečného? Je to k něčemu? Koukni na doktory ve Rwandě, to je rozdíl, ale ty skáčeš jen do písku! Kdo má z toho užitek?

 Samozřejmě sport – atletika profitovala. S podporou větru skočil historicky nejdelší skok 18,43 m na EP v Lille 25.6. a ve španělské Salamance 18.7. vytvořil SR 18 m. Jeho 18.43 m vyšlo na neděli. Až do roku 1993 odmítal závodit o nedělích. Nebylo z náboženských důvodů, pouze chtěl, aby jeden den v týdnu byl jiný. Dokonce odmítal učit se (asi na zkoušku) v neděli.

Edwards vynechal ME a dva EP, protože se závodilo v neděli. Před dvěma roky slevil z jeho pravidel a začal skákat i v neděli. Jeho rozhodnutí nesnižuje Boha.

„Moje svědomí mně dovoluje nyní skákat i v neděli, ale před tím ne. Přišel čas, kdy si uvědomuji, skákání je můj job.“ Trojskok je jeho business, mohl by ho odložit, jestliže by to ohrožovalo priority jeho života. Jeho životní priority jsou: Být dobrý křesťan, manžel a rodič. „Doufám, že se mi to povede skloubit  s atletickou kariérou a s univerzitním studiem Bible.“

O Bohu a atletice říká: Jestliže jste věřící, víra je pro mne základ, neboť Bůh mně dal nadpřirozenou sílu.“

Období jeho opětovného návratu po jeho obrovském poklesu na OH 1992. Tehdy přemýšlel jestli má cenu pokračovat v tréninku. V roce 1993 vybojoval na MS bronz, ale v roce 1994 byl napaden EB virem. „Nemyslel jsem na odchod, ale byl jsem pěkně u dna.“ Přípravu započal až v lednu a ještě v březnu měl všechny syndromy po prodělaném virovém onemocnění. „Chtěl jsem se připravit na sezónu…“

Edwards je graduovaný fyziolog na Durkan univerzity v Newcastlu a pracuje v Nemocnici královny Victorie. Zde dokončil práci na diagnostice chromozomů, zjišťování abnormalit, které způsobují onemocnění.

Jeho otec je sportovní nadšenec, fanda atletiky, který si myslel, že jeho syn nemá takový progres výkonnosti jaký by měl mít. Reverend proto napsal Malcolmu Andy, šéftrenérovi Great Britain o pomoc a asistenci při tréninku. Žádost byla postoupena Carl Johnsonovi, nynějšímu trenérovi Edwardse.

Edwards (29) , který žije v Heaton a trénuje Gateshead, má dojem, že trojskok byl velký v osmdesátých letech, protože  Willieho Banks, který vytvořil SR, překonaný po deseti letech v Salamance, byl osobnost. Conley, který tehdy nepodpořil Willieho (viz minulý překlad), se stal hlavní osobou.

Stala se neuvěřitelná věc, prostě šťastný Edwards, se přetvořil „showmana“ jakým byl Willie Banks.

Mike Conley je starý 32 let, PB 17,87 m - 1987. Minulý rok skočil 17,68, což by mohlo vést k unáhlenému závěru, že nemůže skočit dál. Zatímco Edwards je mužem sezóny. Nemělo by se zapomínat, že Mike Conley je prvotřídním závodník! Závodil na čtyřech MS, 4. místo 83; 2. místo 87; 3.místo 91; 1.místo 93; dvakrát byl olympionikem 2.místo 84; 1.místo 92. Byl dvakrát HMS 87; 89. Hrál basketbal za Univerzitu Arkansas v letech 1988 – 92 vyhrál třikrát „Foot Locker Slam Fest.“

Bývalý osvětlovač John Havlíček říká: „Nikdy jsem neviděl nikoho se odrazit za free-throw line (oblouk od kterého platí koš za tři body?) a směčovat oběma rukama jako Mike Conley. Snad M. Jordán by to mohl zkusit, ale není takový blázen, aby to zkoušel.

Bývalý konstábl a nyní zástupce šerifa je zkušený v boji s pouliční kriminalitou a ocitl se v mnoha svízelných situací.

„Jedna příhoda mne napadá“ říká Mike. „Chlap ve Fayetville měl mačetu v ruce a byl ode mne asi 20 – 25 stop daleko, musel jsem vytáhnout zbraň. Řekl jsem mu, jestli nepustíš mačetu, jsem připraven tě zabít. Jsi vazba nebo bůh ví co, ale sotva asi policista. Uvědom si to!“

Mike Conley aktivně žije jeho rozmanitý život a hrdý na své rozličné úspěchy. „Chci vše zjednodušovat, myslím, že je to možné. Věřím, že jsem schopen udělat svěťák.“

Edwards se ho pokouší zastavit. Ale první světový titul……….