Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaroslav Kočí

Obrazek

Jaroslav Kočí se narodil v Plzni na začátku minulého století(r.1906). V dorosteneckém věku se přestěhoval s rodiči na Letnou v Praze – Holešovicích. Při toulání po Letná objevil atletický stánek atletů Sparty. Atletika zasáhla mladého dorostence Kočího jako blesk z čistého nebe. Od této náhodné návštěvy trávil pozorováním atletického tréninku mnoho volného času. Mezi atlety se však zatím neodvážil, pozoroval je pouze z hlediště. Pozorování mu však nestačilo. Snažil se napodobit to co viděl na hřišti i vlastním cvičením. Upoutalo ho především běhání a tak začal provozovat trénink na ulicích a sadech Letné. Aby nepohoršoval veřejnost, trénoval za soumraku. Potíži byla v tom, že neměl stopky ani hodinky. Pomohl si velmi prozaicky. Vyhledal na Letné hodinářský krám s přesným chronometrem za výlohou. Od tohoto krámu začínal svůj běžecký trénink v Letenských sadech. Samozřejmě musel trénink zakončit také u hodinářské výlohy. V doběhu k výloze se příliš na chodce v ulicích nekoukal. Rozhodující byl dosažený čas. Proti atletickému nadšenci však zasáhla rodina v čele s maminkou a dědečkem.
Mezi atlety zavedl mladého Kočího vytrvalec Bartuška a Kočí se stal dorosteneckým závodníkem Sparty. V době jeho studií na uměleckoprůmyslové škole vznikl atletický vysokoškolský klub V.S.Praha se sídlem ve „Strakově akademii“. Zde začíná Kočí doopravdy závodit. Chodecký talent v sobě objevil při nováčkovském závodě v chůzi na 10 km v Praze – Strašnicích. Závod vyhrál bez přípravy za 55 min. a tak započala jeho „chodecká“ kariéra.
V třicátých létech minulého století byl na vrcholu své závodnické činnosti, kterou neopustil ani v pokročilém věku. Vyhrál řadu chodeckých a běžeckých závodů a stanovil v nich i traťové rekordy. Čtyřikrát se stal mistrem ČR v chůzi na 25 km. Stanovil i základní rekord v chůzi na 20 km na dráze, který byl překonán až v roce 1946. Bojoval i kvalifikaci na OH 1936. Přes pilnou a usilovnou přípravu v zimě neuspěl ani v chůzi ani v maratónu. V „Běchovicích“ dosáhl nejlepšího času 36:52 min.
Jak již bylo řečeno aktivní činnosti nezanechal ani pokročilém věku a se svými padesáti pěti starty se stal osobitou figurkou závodu Běchovice - Praha. Navrhl i mnoho diplomů pro běchovické závodníky.
Neuvěřitelnými pětapadesáti starty drží největší počet účastnických startů na Běchovicích.
Své milované Běchovice navždy opustil v roce 1999.
 
Použité prameny: Janecký A.: Slavné postavy naší atletiky. Praha 1946
  Jirka J., Popper J. a kol.: Malá encyklopedie atletiky. Olympia Praha 1990
 

 

Náhledy fotografií ze složky